219
1308004

Gisèle Freund

(Tyskland, 1908-2000)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
748 - 935 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Gisèle Freund
(Tyskland, 1908-2000)

“Pantouflour, Paris, 1935"

Signerad Gisèle Freund. Copyrightstämpel a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 30,5 x 20,5 cm. Bladstorlek 34 x 24 cm.

Proveniens

Direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Gisèle Freund, "Mémoires de l’Oeil", 1977, avbildad sid 36.
Gisele Freund, “Memoiren des Auges", 1977, avbildad sid 36.