229
1303849

Henry B. Goodwin

(Tyskland, 1878-1931)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Henry B. Goodwin
(Tyskland, 1878-1931)

"Vårt vackra Stockholm", 1920

Utgiven 1920, till förmån för Daniel Fallström-Fonden, av Bröderna Lagerström Boktryckare. Numrerad 198/200. Halvfranskt band i kalvskinn samt linne. Gulddekor på pärmar, gulddekorerad rygg, helt guldsnitt. 39 fotogravyrer samt en etsning av Carl Larsson signerad av Karin Larsson. Varje bild är "en från Goodwins omarbetade negativ framställd originalkopia i fotogravyr etsat och tryckt av Vecko-Journalens fotogravyranstalt Stockholm". Texter av Prins Wilhelm, Hjalmar Bergman, Bo Bergman, August Brunius, Gustaf Collijn, Albert Engström mfl. Andra illustrationer av Ernst Hällgren, Olle Hjortzberg, Louis Sparre, Robert Haglund, Ferdinand Boberg, Axel Herman Hägg, Knut Lindeberg samt Aron Gerle. 33 x 25 cm.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

54. Cartier, Santos 100, ca 2014.
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
31 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK