233
1303480

Jorma Puranen

(Finland, Född 1951)

”Shadows, reflections and all that sort of things #32”, 2004

Signerad Jorma Puranen på etikett a tergo. Upplaga 2/6. C-print monterad på diasec och akrylglas 125 x 96 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris:
40 000 SEK
Tilläggslista

Upplaga 2/6.

Proveniens

Galleri Flach, Stockholm.

I serien "Shadows, reflections and all that sort of things" har Puranen fotograferat gamla borgerliga porträttmålningar med avsikt att väcka de avporträtterade personernas förflutna till liv. Bilderna blev på sätt och vis visuella symboler med en kulturell innebörd. De första fotograferingarna för serien gjorde Puranen redan 1991 i Sinebrychoffs konstmuseum i samband med ett annat projekt. När han vandrade omkring i museets salar väcktes hans intresse för det ljus och den sidobelysning som avspeglade sig på porträttmålningarnas yta.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57