237A
1308776

Hasse Persson

(Sverige, Född 1942)

"Studio 54", 1979

Signerad Hasse Persson och numrerad 12/12. Gelatinsilverfotografi, bildyta 66 x 100 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris:

Ett annat exemplar utställt på:
House of Sweden, Washington, ”Studio 54. Forever.”, 2018.
National Nordic museum, Seattle, ”Studio 54 and Beyond”, 2019.
Brooklyn Museum, New York, ”Night Magic”, 2020.
Gallery of Ontario, Toronto, ”Night Magic”, 2021.

Hasse Persson, "Studio 54", 2014, avbildad på omslag.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57