Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
237A
1308776

Hasse Persson

(Sverige, Född 1942)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 850 - 7 800 EUR
6 800 - 9 060 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Hasse Persson
(Sverige, Född 1942)

"Studio 54", 1979

Signerad Hasse Persson och numrerad 12/12. Gelatinsilverfotografi, bildyta 66 x 100 cm.

Ett annat exemplar utställt på:
House of Sweden, Washington, ”Studio 54. Forever.”, 2018.
National Nordic museum, Seattle, ”Studio 54 and Beyond”, 2019.
Brooklyn Museum, New York, ”Night Magic”, 2020.
Gallery of Ontario, Toronto, ”Night Magic”, 2021.

Hasse Persson, "Studio 54", 2014, avbildad på omslag.