248
1305012

Lotta Hannerz

(Sverige, Född 1968)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 040 - 8 800 EUR
7 440 - 9 300 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Lotta Hannerz
(Sverige, Född 1968)

"Envers"

Signerad Lotta Hannerz och daterad 2010 a tergo. Väggobjekt i blandteknik, trä, papier maché, natursvamp, akrylglas på pannå. Höjd 97, bredd 70, djup 13 cm.

Konstnär

Lotta Hannerz är en svensk konstnär som bor och arbetar i Paris. Utbildad på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hon arbetar både med måleri, skulptur och installationer i en illusionistisk värld, där sanningen är undanglidande. Lotta Hannerz skapar scener och ögonblicksbilder tagna ur en imaginär verklighet, snarlik vår egen. Hon har förkärlek för synvillor, leker med proportionerna och gör underfundiga ordlekar.