251
1305648

Anders Widoff

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 290 - 3 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Anders Widoff
(Sverige, Född 1953)

"J.T. Grammatik. 6"

Signerad A. Widoff och daterad 94 a tergo. Olja på duk 46 x 35 cm.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Konstnär

Widoff, Anders f.1953 i Stockholm. Svensk målare, tecknare , skulptör och objekt samt fotograf. Utbildad vid Valands konsthögskola i Göteborg , 1972-1977 vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hans konstnärskap anses vara av så hög kvalitet och av så stor betydelse för svenskt kulturliv att han har fått statlig inkomstgaranti 2009. Han har utvecklats från ytterligheter som monumental fotorealism till enkla färgfragment och förklarar att han aldrig varit en konstnär, som bara målat på ett sätt. Som t.ex. de rutiga kaffedukarna som var hans signum på 90-talet. Men han kom till en punkt, då det inte gick att komma längre, nyfikenheten försvann och det var dags att börja på något nytt. Anders Widoff har gjort flera offentliga utsmyckningar men ingen har väckt sådan uppmärksamhet som hans Mariaskulptur i Uppsala Domkyrka

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?