254
1300929

Maria Miesenberger

(Sverige, Född 1965)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 030 - 8 790 EUR
7 460 - 9 330 USD
Klubbat pris
72 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Maria Miesenberger
(Sverige, Född 1965)

"Daniel"

Signerad Maria Miesenberger och daterad 2001. Unik. Aluminium och glas 45 x 37 x 35 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.
Privat samling, Sverige.

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Uncut", 10 oktober - 11 november 2001.

Irene Berggren m.fl, "Maria Miesenberger; Uncut", 2002, utställningskatalog, jämför bild sid 9.

Konstnär

Maria Miesenberger slog igenom på 1990-talet med en serie fotografier baserade på bilder från familjens fotoalbum. Bilderna har senare visats runtom i världen och Miesenberger är en av de konstnärer som starkt och självklart arbetat med det personliga och privata och klarat balansgången att omvandla detta till en gemensam resonansbotten för var och en av oss – för våra egna minnen av bilder, dofter, händelser och ljud från barndomens gränslösa rike.

Miesenbergers bildvärld existerar på många olika plan. Den spänner över motsatsförhållanden såsom nutid och dåtid, mörker och ljus, jaget och kollektivet, glädje och sorg. Konstnären är inte intresserad av att berätta sin egen historia, istället kastar hon tillbaka frågan till betraktaren; vilken är din historia, vilken är din berättelse, din upplevelse? Hennes konst genomsyras av en stark ådra av nyfikenhet parat med en stor portion ödmjukhet. Med jaget och individen som utgångspunkt kan hon ställa högst relevanta och ständigt aktuella frågor om vad det faktiskt innebär att vara människa och belyser samtidigt barn och unga vuxnas villkor.

Miesenberger, utbildad vid Konstfack i Stockholm och på Parsons School of Design i New York, har sedan debuten 1993 haft separatutställningar och deltagit i många fler grupputställningar över Europa och USA.

Miesenberger finns representerad i samlingar som The Bonnier Group, Moderna Museet, Malmö Konstmuseum and Norrköpings Konstmuseum och i The Henry Buhl Collection i USA. "Stilla rörelse/Standing motion (landande/landing)" finns som permanent offentligt verk i Engelska parken i Varberg.