276
1294711

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 300 - 35 100 EUR
27 300 - 36 500 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

Ur sviten "Neverland"

Utförd 2013. Akvarell på papper 101 x 152 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, 2 oktober – 31 oktober 2014.

Lars Bohman Gallery, Lars Lerin m.fl, "ARKIV Lars Lerin", 2014, avbildad sid 109.

Lars Lerins bejublade separatutställning ”Arkiv” på Lars Bohman Gallery 2014 innehöll inte bara storskaliga akvareller av bokhyllor och montrar med uppstoppade fåglar utan även färgstarka motiv av tivolin (Michael Jacksons privata tivoli Neverland), teatrar och katedraler. Mixen av motiv, dramatiska så väl som vardagliga, hyllades av kritiker och allmänhet. Här visades äntligen Lerins hela spektra. Auktionens stora akvarell ur sviten ”Neverland” hängde på utställningen tätt intill sin systermålning. Den har varit i samma samlares ägo sedan dess.

Lars Lerin är en av Sveriges mest omtyckta konstnärer, hans tekniskt briljanta akvareller slår an en sträng i den svenska folksjälen på ett sätt som få andra har lyckats med. Där finns ett storslaget vemod men också en omsorg om de små stunderna i vardagen. Känslan är att ingen och inget är för obetydligt eller trivialt för att fånga Lerins blick; uppnålade fjärilar, kärlekslängtande sjömän, Elsa i Skräddartorp och hennes 28 katter, arkivpärmar, nordnorska solnedgångar, släktalbum eller folkhemmets hyreshus. Allt förevigas med känslig och träffsäker hand av en konstnär som också vågar visa sin egen sårbarhet.

Konstnär