285
1287300

Martin Wickström

(Sverige, Född 1957)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 860 - 2 330 USD
Klubbat pris
8 333 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Martin Wickström
(Sverige, Född 1957)

"Fairyland I"

Signerad Martin Wickström och daterad -89 a tergo. Olja på masonit, MDF-låda, glas, plast, metall, belysning, el, 72,5 x 77,5 x 33 cm.

Proveniens

Galleri Göran Engström, Stockholm.
Fredrik Roos samling, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, "Fredrik Roos nordiska samling från Rooseum", 27 september 2006, kat nr. 39.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Galleri Göran Engström, Stockholm, 1989.

Konstnär