"Pile"
Signerad Lisa D Manner och daterad 2015 a tergo. Olja på pannå 40 x 30 cm.
Galleri Flach, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.
Lisa Manner har snabbt blivit både en publik- och kritikerfavorit med sina innehållsrika, starkt personliga och virtuost utförda målningar. Den aktuella målningen ”Pile” från 2015 visar en byggnad med fönster och skuggor i ett djupt liggande perspektiv som visar hela konstnärens breda register av färg- och formhantering.