299
1300498

Öyvind Fahlström

(Sverige, 1928-1976)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Öyvind Fahlström
(Sverige, 1928-1976)

"Komposition 1"

Signerad Öyvind Fahlström. Utförd 1958/59. Blandteknik på papper 32 x 40 cm.

Proveniens

Professor Björn Hallström, Stockholm (tidigare gift med Barbro Östlihn).
Galerie Bel'Art, Stockholm. Inköpt av ovanstående.
Boibrino Gallery, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, "Moderna Kvalitén", 3 November 2005, #1115.
Privat samling, Stockholm.

Föreningen konst i skolan, Stockholm, "Utställning nr. 154 - aktuella konstnärer", nr. 12. (Slutet av 1950-talet).
Boibrino Gallery, Stockholm, "Öyvind Fahlström", 1985.