302
1308912

Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 280 - 7 040 EUR
5 580 - 7 440 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

"Flicka med rör"

Signerad Linn Fernström och daterad 2016 a tergo. Blandteknik på papper 66 x 48 cm.

Konstnär

Fernströms målningar kännetecknas ofta av en ljus bakgrund kombinerat med starka, klara färger. Motiven kretsar kring människor och djur och spänner mellan idyll och mardröm, lekfullhet och allvar. Med lätta penseldrag och en luftig komposition behandlar Fernström teman som död och kärlek. Det är svårt att se om figurerna flyger eller faller, då hon arbetar med att testa, leka och flytta runt objekten; fåglar, skadade kroppar, apor, ballonger och växter. Hennes stil är ofta realistisk med referenser till det klassiska måleriet med inslag av symbolism och surrealism. Målningarna kan vara monumentala i sin storlek, och Fernström avbildar gärna sig själv. Hennes berömda verk har sålts för höga priser på konstauktioner under 2000-talet, så som ”De tre kvinnorna”, ”Ballongerna” och självporträttet ”Bortbytingen”.