310
1287297

Astrid Sylwan

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 800 - 10 600 EUR
9 300 - 11 200 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Astrid Sylwan
(Sverige, Född 1970)

"Love and all its glory"

Signerad Astrid Sylwan och daterad 2010 a tergo. Akryl på duk 220 x 200 cm.

Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, Nutida auktionen, 10 november 2015, kat nr 87.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Motala Konsthall, Motala, 2011.

Konstnär

Sylwan, Astrid f. 1970 i Antwerpen. Svensk konstnär verksam i Stockholm. Utbildad vid Konstfack, där hon tog sin examen i fri konst 2005. Astrid Sylwan arbetar med ett färgstarkt abstrakt och storskaligt måleri. . Konstkritikern Sophie Allgårdh beskriver hennes måleri så här, i katalogen Lately från 2010: "På storskaliga dukar gestaltar hon en upprymd livskänsla och berusning under skarpt ljussatta dagar. Röda, rosa och orange klanger slungas mot transparenta hinnor i grönt och lysande havsblått. Någon gång drar ett solgult stråk genom i bilden, som i nästa stund kan stegras till frätgult. Med spacklar och gummiskrapor framkallas fint skiktade slöjor och tydliga upphöjningar eller vallar av ansamlad färg på duken.”