32
1309032

Reino Björk

(Sverige, Född 1952)
Reino björk, skulptur/vas, "bad love" ur serien "new eden", new york experimental glass workshop, usa 1990.

skulptur/vas, "Bad Love" ur serien "New Eden", New York Experimental Glass Workshop, USA 1990.

Invändig dekor i svart, vitt, grönt och gult mynning och botten med gulddekor, signerad undertill "BAD LOVE" Reino Björk New York 1990. Höjd 35 cm, total höjd inkl järnstativ med gulddekor 62,5 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

585 - 780 EUR

Klubbat pris:
5 500 SEK

Jan Brunius, m fl, "Svenskt Glas", Wahlström & Widstrand 1995, jfr skulpturen "Kobris" ur samma serie, avbildad sid 323.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77