32
1309032

Reino Björk

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Reino Björk
(Sverige, Född 1952)

skulptur/vas, "Bad Love" ur serien "New Eden", New York Experimental Glass Workshop, USA 1990.

Invändig dekor i svart, vitt, grönt och gult mynning och botten med gulddekor, signerad undertill "BAD LOVE" Reino Björk New York 1990. Höjd 35 cm, total höjd inkl järnstativ med gulddekor 62,5 cm.

Obetydligt slitage.

Jan Brunius, m fl, "Svenskt Glas", Wahlström & Widstrand 1995, jfr skulpturen "Kobris" ur samma serie, avbildad sid 323.