335
1303700

Jan Håfström

(Sverige, Född 1937)
"grammaticus".
"grammaticus".
"grammaticus".
"grammaticus".

"Grammaticus"

Signerad Jan Håfström och daterad 1990 a tergo. Diptyk, olja på två pannåer 250 x 240 cm.

Utropspris:

60 000 SEK

Klubbat pris:

Galleria Ugo Ferranti, Rom 1990

Martin Sundberg, "Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll", 2005, jfr bild av Moderna Museets målning, pl. 17.
Liljevalchs Konsthall, "Jan Håfström - Book of The Dead", utställningskatalog 2009, jfr sidan 158

Ett annat verk ur serien Grammaticus ingår i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19