342
1295730

Fredrik Vaerslev

(Norge, Född 1979)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Fredrik Vaerslev
(Norge, Född 1979)

"Untitled (Garden Painting)"

Signerad Fredrik Vaerslev och daterad 2014 a tergo. Diptyk. Trä och stål 140 x 64 x 27,5 cm och 140 x 75 x 27,5 cm.

Proveniens

NOCO Art Collection, Sverige.
Privat samling, Stockholm.

Vestfossen Kunstlaboratorium, Norge, 15 mars -15 oktober 2017.
Häämäläinen Art Museum, Finland och Hanken Handelshögskolan, Helsingfors, 17 maj 2019 - 25 februari 2020.

Göran Christensen, "NOCO - Nordic Contemporary Art Collection", avbildad sid. 98.