377
1293104

Olli Lyytikäinen

(Finland, 1949-1987)
Olli lyytikäinen, ”självporträtt. 13.1.1982”.

”Självporträtt. 13.1.1982”

Signerad Olli Lyyt. och daterad 13 I 1982. Blyerts på papper 16 x 25,5 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris:
32 000 SEK
Tilläggslista

Titel: ”Självporträtt. 13.1.1982”

Proveniens

Björn Springfeldt Family Collection, Stockholm

Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, "Olli Lyytikäinen", 2 mars - 4 maj 2014.
Ateneum, Helsingfors, "Hommage Olli Lyytikäinen", 8 oktober 2019 - 5 januari 2020.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19