390
1294986

Nathalie Djurberg & Hans Berg

(Sverige, Född 1978)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
185 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Nathalie Djurberg & Hans Berg
(Sverige, Född 1978)

"Timbuktu"

Signerad Nathalie Djurberg. Utförd 2007. Animerad film, DVD, 4:39 min. Upplaga 2/4 +2 AP.

Proveniens

Upstairs Berlin, Berlin.
Privat samling, Berlin.

Centre Pompidou, Paris, "Prospectif cinéma", 2009.
Handelshögskolan i Stockholm, Art Initiative, filmvisning.

Konstnär

Nathalie Djurberg är en av de mest efterfrågade svenska konstnärerna världen över och hon är ständigt på gång med nya projekt tillsammans med sin partner Hans Berg, som gör musiken till alla hennes verk. Relationer mellan människor, djur och naturkrafter är det ständigt pulserande temat i deras värld. Leranimerade stop-motion-videos, rumsliga installationer och skulpturer utgör grunden i konstnärskapet. 2018 visades den hittills största separatutställningen med Djurberg och Bergs animationer, skulpturer och musik, ”En resa genom träsk och förvirring med små glimtar av luft”, på Moderna museet i Stockholm. Djurberg och Berg är välkända på den internationella konstscenen och har tidigare ställt ut på platser som Venedigbiennalen, The New Museum i New York och 21st Century Minsheng Art Museum i Shanghai samt Lisson Gallery London, Zach Feuer Gallery i New York och Gió Marconi i Milano.