394
1309335

Jack Pierson

(USA, Född 1960)
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 500 - 27 800 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jack Pierson
(USA, Född 1960)

"Come On"

Signerad Jack Pierson och daterad 2003 a tergo på en av delarna. Certifikat från Roger Björkholmen Gallery medföljer. Bokstäver i metall och plast. Ungefärligt totalt mått 51 x 100 cm.

Proveniens

Roger Björkholmen Gallery, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galleri Roger Björkholmen, Stockholm, "Jack Pierson", 28 augusti - 4 oktober 2003.

Jack Pierson är en amerikansk multimediakonstnär känd för sina fotografier, collage, ordskulpturer, teckningar och ”artists books”. Under sin studietid vid Massachusetts College of Art blev han på 1980-talet del av en grupp konstnärer som arbetade med fotografi och som kom att kallas för ”the Boston School”. Övriga medlemmar av denna grupp var bland andra Philip-Lorca diCorcia, Nan Goldin samt Mike och Doug Starn (Starn Twins). Piersons verk finns representerade i ett flertal museisamlingar, som till exempel LACMA och MOCA i Los Angeles, samt Metropolitan Museum of Art, Whitney Museum och Guggenheim Museum i New York.

Jack Pierson började först skapa sina ”Word Sculptures” 1991 av funna objekt som han förvärvat under många år. Han samlar på olika sorters skyltbokstäver från igenbommade och övergivna verksamheter; till exempel från kasinon, skyltfönster eller från biografers entrébaldakiner, men också från vägskyltar och neonskyltar. I dessa verk leker Pierson ofta med vårt undermedvetna och med vår kollektiva kunskap om ordspråk, sagor, sångtexter och litterära klichéer.

Piersons europeiska galleri, Thaddaeus Ropac, har ställt ut hans ”Word Sculptures” många gånger. I deras pressmeddelande inför utställningen 2014 får vi en slagkraftig introduktion till hans skulpturer: ”The mid-century lettering evokes a sense of nostalgia, while the phrases are sourced from the contemporary vernacular – overheard in cafés and his daily commute, or borrowed from political aphorisms and advertising slogans – in works that defamiliarise everyday language. In the 1990’s, Pierson primarily used slogans that were a melancholy reminder of the bygone Hollywood heyday, while his more recent works explore philosophical ideas. Concise and sometimes laconic, these works tap into the poetics of modern culture, using classical, literary and biblical quotations that evoke subtle associations for the viewer. They can be considered an American variant of concrete poetry, where language itself is represented through the skillful combination of word and material.”