438
1308730

David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
David Hockney, "Brooke Hopper".

"Brooke Hopper"

Litografi, 1976, signerad och daterad med blyerts 42/92, utgiven av Gemini G.E.L., och med deras blindstämpel. 96,5 x 71,5 cm.

Time and mat staining. Marks after mounting tape in upper left and right corner.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 290 - 3 760 EUR

3 140 - 3 590 USD

Klubbat pris:
85 000 SEK

Scottish Arts Council 177.

Konstnär

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27