445
1085485

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 760 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Sling-Shots lit #8, Black State"

Serigrafi i tre delar på plastfilm (Mylar) monterade i trälåda med belysning. Utförd 1985. Tryckt signatur: Rauschenberg och daterad -85 på metallbricka på lådans utsida. Numrerad 20/25. Utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles. 189 x 134 cm. Mått med låda 215 x 143 x 32 cm.

Proveniens

Bistborno Gallery, Malmö.

Bistborno Gallery, Malmö, 1980-tal.

På 1960- och 70-talet börjar Rauschenberg fördjupa sig i olika trycktekniker och inleder sitt samarbete med Gemini G.E.L i Los Angeles. I sitt grafiska arbete sökte han svar på främst två frågor: Hur stort kan vi trycka? Vad kan vi trycka på? Under dessa år experimenterade han med riktigt stora grafiska blad och tryck på varierande material som plexiglas, textil och aluminium.
Serien Sling Shot Lit är ett samarbete med Gemini där Rauschenberg använt sig av flera olika material och byggt upp bilden i flera olika lager. Hans uttrycksätt bygger ju generellt på att sammanfoga och kombinera olika typer av bilder såsom fotografier, tidningsurklipp, text och reklambilder till ett helt nytt motiv. Här tar han dock det hela ett steg längre genom att trycka på mylar (en typ av specialbehandlad polyesterfilm med hög slitstyrka och beständighet) monterad som rullgardiner i en ljuslåda. De tre rullgardinerna är tryckta med var sitt motiv och kan hissas upp och ner, motivet förändras beroende på hur rullgardinerna är ställda. Verket lyses upp bakifrån med lysrör monterade i lådans bakkant vilket får motivets grafiska bilder och siluetter att framträda tydligare och ger bilden djup. Utförandet ger Rauschenbergs collageaktiga arbetssätt en tredimensionell form och inbjuder till interaktion med betraktaren. Sling Shot Lit serien skapades 1984-85 och ställdes ut flitigt i USA de åren, bland annat på Moosart Gallery i Miami, Kornblatt Gallery i Washington D.C och på Castelli Graphics i New York. Sling Shots återfinns bland annat i samlingarna på Brooklyn Museum, USA.

Konstnär