45
1302319

Hanna Hansdotter

(Sverige, Född 1984)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hanna Hansdotter
(Sverige, Född 1984)

"Dripping print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018.

Formblåst och försilvrat glas, färg "soft pink metallic", signerad Hanna Hansdotter 2018, höjd ca 44,5 cm.

Det här exemplaret är originalet till en upplaga av 1+2 AP (Artist's proof). Glasblåsare Björn Friborg & Mikael Jacobsson.

Smärre ytslitage.

Formgivare

Hanna Hansdotter, född i Lund, har med glaset som konstnärlig uttrycksform klivit fram som en vår tids mest omtalade glaskonstnärer. Hon är verksam dels med en ateljé i Småland samt för Kosta Boda. Hon har medverkat vid en rad olika utställningar, bl.a. via Richard Heller Gallery (LA), Galleri Hantverket och The Glassery i Stockholm. Hennes examensutställning "Avtryck" på Konstfack 2017 blev starten på ett nytt expressivt formspråk. Hennes strävan att skapa ornamentala och taktila mönster i glas tog här sin början och hon har sedan dess skapat en serie kallad "Fading Prints" med skulpturala glasobjekt som fått stort genomslag. ”Fading Prints” är en serie glasskulpturer som rör sig mellan det ornamentala och det abstrakta där tekniken är en nytolkning av det formblåsta glaset där objekten sväller ut mellan de individuellt formade järngallren. Hon blev utnämnd till årets stjärnskott på Elle Decoration Design Award 2018. Hanna Hansdotter finns representerad i Nationalmuseums samlingar i Stockholm.