455
1294717

Gunnel Wåhlstrand

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Gunnel Wåhlstrand
(Sverige, Född 1974)

"Biblioteket"

Fotogravyr. 2010. Signerad och numr 2/15. Bildyta 28 x 38 cm. 58 x 77 cm.

Proveniens

Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.

Konstnär

Gunnel Wåhlstrand föddes 1974 i Uppsala och är en svensk konstnär. Hon är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1998–2003. Wåhlstrand är framför allt känd för sina stora tuschlaveringar efter svartvita familjefotografier. Storskaligt återger ger hon med en oerhörd precision fotografier från sin pappas barndom. Detaljskärpan och ljusreflexerna som silas genom de skiktade gråskalorna i hennes målningar får betraktaren att dra efter andan. Den tekniska briljansen överväldigar. Alla målningar utgår från händelser som andra har dokumenterat. På sin examensutställning 2003 visade hon sex bilder, som hon arbetat med dagligen under två år, ”Ibland tänker jag mig att det är som om pappret ligger i ett stort framkallningsbad och att bilden redan finns bestämd därinne:” säger hon. Gunnel Wåhlstrand fick Maria Bonnier Dahlins stipendium 2003. Hennes verk ingår i prestigefulla privata och offentliga samlingar som bland annat Göteborgs kulturnämnd, Uppsala läns landsting, Malmö konstmuseum, Moderna Museet, Stockholm, Statens konstråd, Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, The UBS Art Collection, Zürich, Uppsala konstmuseum.