1306503

Swedfurn Slätte Möbler AB, "Soundbox" soffa, Töreboda, 1970-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Klädd i röd sammet, inbyggda lampor och högtalare, på hjul, höjd ca 158 cm, längd ca 168 cm, djup ca 92 cm.

Slitage, mindre skador på klädseln, ej funktionstestad, senare hjul.

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 437.