67
1302365

Verner Panton

(Danmark, 1926-1998)
Verner panton, tak/vägglampor 1 par, louis poulsen, danmark 1960-70-tal.

tak/vägglampor 1 par, Louis Poulsen, Danmark 1960-70-tal.

Aluminium, en ljuspunkt bakom en välvd skärm, mått 62 x 62 cm, djup med skärm ca 21 cm.

Smärre slitage och märken.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 924 - 3 899 EUR

Klubbat pris:
46 000 SEK
Tilläggslista

Producerade av Louis Poulsen, Danmark.

Proveniens

Designade för the Der Spiegel-Verlagshaus i Hamburg, Tyskland 1969. Detta utförande är från ett av Pantons projekt som aldrig blev färdigställt, därav den metallrena finishen.

Om auktionen
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60