1283743

James Krenov

(USA, 1920-2009)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
James Krenov
(USA, 1920-2009)

väggskåp, egen verkstad, Bromma ca 1973.

Päronträ, svängd dörr, inredning med lösa hyllplan, låda i andaman padauk, signerat JK. Höjd 82,5 cm, bredd 32 cm, djup 16 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av James Krenov år 1973.

James Knenov, "The fine art of Cabinetmaking", van Nostrand Reinhold Ltd, USA 1977, jfr snarlikt väggskåp avbildat sid 128-129.
James Krenov, "A Cabinetmaker's notebook", Van Nostrand Reinhold Ltd 1976, jfr snarlika väggskåp avbildade sid 8, 21, 98.

James (Jim Dimitri) Krenov (1920-2009) föddes i Sibirien och flyttade som barn till Shanghai och sedan vidare till USA, till Alaska där hans föräldrar arbetade som lärare. Familjen slog sig så småningom ned i Seattle, där Krenov gick ut high school. Han började redan som barn att arbeta i trä, byggde båtmodeller för att senare arbeta med stora segelbåtar.
År 1947 flyttade Krenov med sin mor till Europa. I Paris 1949 träffade han sin blivande fru Britta. De gifte sig 1951 och reste tillsammans i Italien och Frankrike och tillbringade även många somrar i svenska fjällen.
Via en vän i Sverige fick Krenov jobb med att bygga arkitektoniska trämodeller och snart fick han en plats på Carl Malmstens designskola, där han studerade i 2 år. Därefter och arbetade senare med ett antal privata inredningar tillsammans med Vidar Malmsten. År 1955 öppnade Krenov sin egen verkstad i Bromma där han arbetade med möbelsnickeri i mindre skala och höll butik i sin egen källare. Under många år byggde han gradvis upp sitt goda rykte för sin enkla design. När han väl etablerat sig som mästare, började Krenov också dela med sig av sin expertis. Frank Ramsay, ordförande för Bay Area Woodworkers Association är en av dem som insprerats av Krenov: "Krenov hjälpte verkligen till att återskapa ett intresse för fin träbearbetning som till stor del hade dött ut på 1950-talet." Med tiden fick Krenov många förfrågningar om att dokumentera sin designfilosofi i bokformat. 1976 publicerades Krenovs första bok, "A Cabinetmaker's Notebook". Det positiva gensvaret på den första boken ledde till ytterligare fyra böcker inklusive en sista bok som visade upp hans elevers arbete, "With Wakened Hands."