71
1302585

Piero Fornasetti

(Italien, 1913-1988)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 800 - 2 700 EUR
1 900 - 2 850 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Piero Fornasetti
(Italien, 1913-1988)

barstolar 1 par, Milano Italien, 1960-70-tal.

Stomme i svartlackerad metall, dekor av knoppar, lackerade flätade sitsar, höjd ca 90 cm, sitthöjd ca 70 cm.

En sits med skadad sits, smärre slitage.

Formgivare