Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
82
1268145

Ruth Malinowski

(Danmark, Född 1928)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris

Ruth Malinowski
(Danmark, Född 1928)

Vävd tapet, slätväv, ca 101,5-102 x 99-100 cm, signerad och daterad på etikett på baksidan: Ruth Malinowski 1989.

Modernistisk komposition i blått, svart och grått. Ruth Malinowski skapar textilier med konkretistisk dekor.

Obetydligt slitage, något dammig.

Ruth Malinowski finns representerad på ett flertal museer, bl.a. Nationalmuseum i Stockholm.