82
1268145

Ruth Malinowski

(Danmark, Född 1928)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris

Ruth Malinowski
(Danmark, Född 1928)

Vävd tapet, slätväv, ca 101,5-102 x 99-100 cm, signerad och daterad på etikett på baksidan: Ruth Malinowski 1989.

Modernistisk komposition i blått, svart och grått. Ruth Malinowski skapar textilier med konkretistisk dekor.

Obetydligt slitage, något dammig.

Ruth Malinowski finns representerad på ett flertal museer, bl.a. Nationalmuseum i Stockholm.