91
1302350

Jan Bocan

(Tjeckien, 1937-2010)
Jan bocan, bord och 4 stolar, för tjeckoslovakiska ambassaden i stockholm 1972, tillverkat av thonet.

bord och 4 stolar, för Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, tillverkat av Thonet.

Stomme i rödlackerad bok, sitsar i violett textil, bordets höjd 72 cm, skivans mått 125 x 125 cm, stolarnas höjd 79 cm.

Slitage, skivan med märke.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 949 - 2 437 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK
Proveniens

Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm.

Övrigt

Designed for the Czechoslovak embassy Stockholm 1972

Om auktionen
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60