132
1308311

Daisy Makeig Jones

(Storbritannien, 1881-1945)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Daisy Makeig Jones
(Storbritannien, 1881-1945)

skål "Fairyland lustre", "z4968", Wedgwood, England 1920-30-tal.

Porslin, polykrom och förgylld dekor av fantasilandskap med älvor, fladdermöss, mm, stämplad WEDGWOOD MADE IN ENGLAND, Z4968 i underglasyrblått och märkt med etikett bl a från Löfbergs i Malmö. Diameter 20,7 cm, höjd 8,5 cm.

Smärre slitage på guldet invändigt.