138
1286375

Shoji Hamada

(Japan, 1894-1978)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Shoji Hamada
(Japan, 1894-1978)

fat, Japan, 1950-60-tal, i signerat träetui.

Stengods, kvadratiskt, skålformat, brämet med reliefdekor, glasyr i brunt, grönt och beige, mått 32,5 x 33,3 cm, höjd ca 8 cm, trälåda, signerad på insidan av locket, 35,8 x 35,8 cm, höjd 12,3 cm.

Proveniens

Ambassadör Karl Fredrik Almqvist (1906-1982), tjänstgjorde vid den svenska ambassaden i Tokyo 1963-70. Gåva direkt från konstnären, som var en god vän till familjen. Därefter i arv.

De svartvita bilderna med Hamada är tagna i Hamadas studio utanför Tokyo 1971. Damen på den ena bilden är Gisela Almqvist, svärdotter till den svenska ambassadören Karl Fredrik Almqvist.