150
1311792

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707 - 883 EUR
752 - 940 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

skål, Köpenhamn 1925-32, sterling silver, designnr 242.

Rundad kuppa, genombruten fot med bär och blad. Diameter 18,5 cm, höjd 12,5 cm, vikt ca 465 g.

Gåvoinskription daterad 1929 under fotringen.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?