179
1294120

Wiwen Nilsson

(Sverige, 1897-1974)
Wiwen nilsson, armring, lund 1945, sterlingsilver med fasettslipad bergkristall.

armring, Lund 1945, sterlingsilver med fasettslipad bergkristall.

Tre bergkristaller, mått ca 15 x 12 mm, stämplad AN, Lund T8. Inre omkrets ca 16 cm.

Bergkristall med skada/nagg. Slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

792 - 990 EUR

Klubbat pris:
13 000 SEK
Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69