197
1302671

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

vävnad, "Hönsen", rölakan, ca 56-56,5 x 64,5-65,5 cm, signerad MMF.

Tillverkad före 1942. (Ovanlig).

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar (bland annat röda), smärre hål och skador. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Bukowskis tackar Angelica Persson, MMF AB, för hjälpen med titeln.

Formgivare