199
1313140

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
360 - 450 EUR
380 - 474 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

vävnad, "Täppan", gobelängteknik, ca 49-50,5 x 53 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1931, tillverkad efter 1941. Baksidan med etikett.

Obetydligt slitage och smuts.

Formgivare