Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
203
1314926

Ann-Mari Forsberg, född Lindbom

(Sverige, 1916-1992)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

(Sverige, 1916-1992)

Vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 55,5-57 x 84,5-88,5 cm, signerad AMF.

Tillverkad på Märta Måås-Fjetterström AB. Komponerad 1945.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador. Sidorna med smärre skador.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 4, nr 1, text sid 22; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

En Blå crocus finns i Victoria and Albert Museums samlingar i London. Exemplar av "Röd crocus" finns i samlingarna på Nationalmusem i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.