vävnader, 2 st., en är "Nejlikan blå", gobelängteknik, en är inplock på linnebotten, signerade BN
(Barbro Nilsson, MMF AB). "Nejlikan blå" är sannolikt komponerad 1950, ca 30 x 29,5-30,5 cm. "Nejlikan blå" med etikett på baksidan. Den andra vävnaden har ett oregelbundet rut- och randmönster i benvitt samt olika gröna och blå nyanser, ca 65 x 33,5-34,5 cm. (Ovanliga).
Obetydligt slitage och smuts.