Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
205
1316420

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
487 - 585 EUR
566 - 680 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Vävnader, 2 st., en är "Nejlikan blå", gobelängteknik, en är inplock på linnebotten, signerade BN

(Barbro Nilsson, MMF AB). "Nejlikan blå" är sannolikt komponerad 1950, ca 30 x 29,5-30,5 cm. "Nejlikan blå" med etikett på baksidan. Den andra vävnaden har ett oregelbundet rut- och randmönster i benvitt samt olika gröna och blå nyanser, ca 65 x 33,5-34,5 cm. (Ovanliga).

Obetydligt slitage och smuts.