214
1289959

Kaisa Melanton

(Sverige, 1920-2012)
Utropspris
3 000 SEK
265 EUR
276 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Kaisa Melanton
(Sverige, 1920-2012)

vävnad, slätväv, detalj ur bildvävnaden "Ibland har jag svårt att hålla mig ren", ca 81,5 x 47-49,5 cm, signerad HAV KM

(Handarbetets Vänner, Kaisa Melanton).

Obetydligt slitage och damm.

Proveniens

Nr 2 i Handelsbankens Konstförenings Konsthantverkssektions vårutlottning tisdag 29 maj 1973.