231
1304922

Kerstin Ekengren

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Kerstin Ekengren
(Sverige)

matta, "Cavalleria Rustica", flossa, ca 320-321,5 x 220-230 cm, signerad KE LH, Plitmors Järvsö 1961.

Beställaren ville ha en matta med en häst eftersom han älskade hästar. Det tyckte inte Kerstin Ekengren passade mattans mönster så hon gjorde en detalj med en ryttare till häst som syns nere i ett hörn på mattans mittfält. Baksidan med påsydd etikett.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ett skadat hörn.

Proveniens

Nuvarande ägarens farfar beställde mattan av Kerstin Ekengren. Farfadern VD på pappersmassekontoret: Lars-Olof Ekeberg.