241
1294946

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

matta, "Röda åttan", rölakan, ca 295-297 x 205,5-209 cm, signerad MMF.

Komponerad 1928, tillverkad före 1942.

Ställvis något blekt. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 109; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplanscher sid 90-91.

Formgivare