245
1315749

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 270 x 203-205 cm, signerad AB MMF.

matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 270 x 203-205 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1932, tillverkad efter 1941. I boken "Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström" skriver Angelica Persson på MMF AB: "De ljuva nyponrosorna som växer vilt längs strandkanten utanför verkstaden i Båstad är ordnade till en strikt och funktionalistisk rölakanmatta".

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade kortsidor, skadade fransar, flera saknas.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 810 - 3 750 EUR

2 700 - 3 600 USD

Klubbat pris:
46 000 SEK

Jämför Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplansch sid 123.

Formgivare