254
1288051

Sigvard Bernadotte

(1907-2002)
Sigvard bernadotte, matta, rölakan, ca 512-515 x 247-253 cm, signerad sb.

matta, rölakan, ca 512-515 x 247-253 cm, signerad SB.

Rödmelerad botten med stora geometriska figurer i benvitt, ljusgråmelerat och brunt.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar. Sidorna ställvis skadade.

Utropspris:

50 000 - 70 000 SEK

4 950 - 6 931 EUR

Klubbat pris:
220 000 SEK
Tilläggslista

Smärre lagningar.

Jämför Nordenfelt, Amelie: Något om Sigvard Bernadottes designverksamhet, kandidatuppsats vid Lunds universitet vt 1999.

Om auktionen
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92