Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
256
1301183

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Falurutan gul", rölakan, ca 296,5-298 x 200,5-201,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952. Tillverkad utan fransar.

Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar, obetydliga malskador.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.