276
1293239

Otto Wretling

(Sverige, 1876-1971)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Wretling
(Sverige, 1876-1971)

Tillskrivna, fåtöljer, ett par, Umeå 1900-talets början, jugend.

Mörkbetsad furu, sidan med snidad dekor av tallruskor, faststoppad klädsel. Höjd 78,5 cm, bredd 64 cm, sitthöjd 42,5 cm.

Slitage, torrsprickor och smärre avslag.