289
1314404

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

sideboard, Swedish Grace, 1910-20-tal.

Fanerat i björk, välvd front med två skåp samt fyra nedsänkta lådor, höjd 74 cm, bredd 114 cm, djup 49 cm. Nyckel finns.

Slitage, skador.

Proveniens

Gunnar Asplund, därefter i arv.
Detta sideboard ritades av Gunnar Asplund till hans eget boende.