298
1302986

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

golvlampor, ett par, Swedish Grace, 1930-tal.

Stomme i patinerad metall, klassicerande dekorelement, tre ljuskällor med uplight samt downlight, sidenskärmar, märkta med modellnummer 30085, höjd ca 150 cm.

Nyomklädda skärmar. Smärre slitage.

Formgivare