300
1304689

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

bord, Sverige 1930-tal.

Betsad furu, kopplad benställning, rektangulär skiva, brännstämplat CM, 120 x 7, höjd 70 cm.

Smärre slitage.

Huldt, Åke H., Hörlén, Mattis & Seitz, Heribert (red.), Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930-1940, Bokförmedlingen, Göteborg, 1941, sid. 363.

Formgivare