302
1314927

Carl Hörvik

(Sverige, 1882-1954)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl Hörvik
(Sverige, 1882-1954)

trädgårdsbord, sannolikt Grythyttan ca 1927-29, för Lindgården, Stockholm.

Grönlackerat plattjärn, bordsskiva av shellackerat trä. 120 x 58, höjd ca 71 cm.

Slitage.

Proveniens

Restaurang Lindgården, Djurgården, Stockholm.
Carl Hörvik fick i uppdrag att förse arkitekt Arne Esséns restaurang med trädgårdsmöbler. Dessa är snarlika dem som ritades några år tidigare till Stadshotellet i Båstad. Lindgården uppfördes år 1929 och revs år 2011

Formgivare

Arkitekt, nyskapande möbelformgivare. Hörvik var kurskamrat till Gunnar Asplund på KTH och ansågs vara en av de största arkitektbegåvningarna i sin generation och en person som Asplund sägs ha tagit starkt intryck av. Hörvik öppnade eget kontor år 1914, han arbetade med inredningen av Röhsska museet år 1916, deltog i Verkstadens utställning på Liljevalchs år 1920 med ett ovanligt progressivt möblemang i polityrpolerad björk, i vilket auktionens båda rotting-fåtöljer ingick.
På Göteborgsutställningen 1923 visade han en luftig hallinredning hållen i grått med stora fåtöljer och nätta taburetter. Möblerna från Nordiska Kompaniet med vilka han deltog på Världsutställningen i Paris 1925 hade monumental lyx-karaktär och renderade honom Grand Prix. Han ritade under ett antal år möbler för Hantverkslotterierna i Stockholm, Göteborg och Malmö. Ritade bl. Svenska Studenthemmet i Paris år 1931 samt länsresidenset i Umeå 1932.